Dobra kawa i zawarta w niej kofeina mają rozmaity wpływ na nasz organizm. Jednym z pozytywów jest wzajemnie wzbogacający się związek pomiędzy kawą i pęcherzykiem żółciowym, czyli trawieniem jako takim. Czy wiesz, że filiżanka kawy może pomóc przy pełnym i ciężkim żołądku, a nawet dolegliwościach pęcherzyka żółciowego?
Na przełomie roku bardzo aktualnym tematem jest usprawnienie trawienia. Wiele osób tak bardzo kocha świąteczne potrawy, że czasami przesadza z ich ilością. Może to prowadzić do nieprzyjemnego uczucia ciężkości, pełnego żołądka lub zgagi. Z pęcherzykiem żółciowym wcale nie jest lepiej – po ciężkim, tłustym posiłku i łączeniu różnych potraw przechodzi “trudne chwile”.
Dlatego przyjrzeliśmy się wpływu kawy na trawienie i próbowaliśmy dowiedzieć się, czy filiżanka dobrej kawy po posiłku może złagodzić nieprzyjemne uczucia, jak wpływa na pracę pęcherzyka żółciowego i jak długo odczekać po posiłku zanim się napijesz kawy.
Kawa zawiera błonnik, który poprawia pracę pęcherzyka żółciowego
Kawa zawiera także błonnik – to tylko jedna z jej przyjemnych zalet, o których być może nawet nie miałaś/eś pojęcia. Błonnik z ziaren kawy przenika również do przygotowanego napoju, a filiżanka o pojemności 100 ml zawiera od 0,46 do 0,75 g błonnika. Choć może to nie wydawać się dużo, około 3,5 filiżanki dziennie może dodać do diety do 5 g błonnika.
Spożycie kawy jest również ściśle powiązane z wydzielaniem soków żołądka, woreczka żółciowego i trzustki, które są niezbędne do trawienia pokarmu. Stwierdzono, że kawa stymuluje produkcję gastryny – hormonu trawiennego i kwasu solnego obecnych w soku żołądkowym – oba te czynniki pomagają skutecznie rozkładać pokarm w żołądku.
Interesujący jest również związek między kawą a pęcherzykiem żółciowym. Ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych u osób pijących od dwóch do trzech filiżanek dziennie jest o 4% niższe w porównaniu z osobami, które nie piją kawy regularnie. Badanie przeprowadzone przez National Center of Biotechnology Information wykazało nawet, że skądinąd zdrowi ludzie, którzy piją cztery lub więcej filiżanek dziennie, mają aż o 45% mniejsze ryzyko powstawania kamieni żółciowych.
Jednak z tymi odkryciami powiązano jedynie wysokiej jakości kawę zawierającą kofeinę, która stymuluje czynność pęcherzyka żółciowego i obniża poziom cholesterolu w żółci. Herbata lub napoje zawierające kofeinę nie przyniosły takich samych rezultatów.
Jednak należy uważać, ponieważ choć kawa i pęcherzyk żółciowy doskonale się rozumieją, a substancje zawarte w kawie specialty pomagają mu prawidłowo funkcjonować i zapobiegają różnym chorobom, to i tutaj trzeba zachować ostrożność. Zwłaszcza jeśli cierpisz na jakąś chorobę pęcherzyka żółciowego. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem w sprawie spożywania kawy.
Pakiet degustacyjny Kawy klasyczne
Trio klasycznych mieszanek kawy dla miłośników espresso.
Pakiet degustacyjny Wasze ulubione kawy
Poznaj trzy najpopularniejsze kawy single origin z naszej oferty.
Kawy nagradzane – Tradycja
Sześć nagradzanych mieszanek espresso o doskonałym smaku.
Kawa pozytywnie wpływa na nasz mikrobiom
Mamy nadzieję, że ten artykuł zadowoli wszystkich kawoszy. W ten sam sposób, w jaki znalezione informacje zadowoliły również nas. Obecnie jeden z najaktywniejszych słowackich gastroenterologów, dr hab. MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH, szczegółowo zajmuje się tematem wpływu kawy na żołądek i trawienie.
Swoje twierdzenie, że kawa jest bardzo korzystna dla naszego mikrobiomu (i całego trawienia) opiera na kilku badaniach naukowych i wynikach ekspertów opublikowanych w New England Journal of Medicine. Ustalili między innymi, że:
Po jakim czasie po posiłku należy pić kawę?
To jedno z głównych pytań, które zadaje sobie wiele osób pijąc kawę po posiłku. Chcą wiedzieć, jakie korzyści zdrowotne niesie ze sobą, ale też jakie mogą być niekorzystne skutki wypicia kawy bezpośrednio po posiłku.
Jeśli chcemy znaleźć właściwą odpowiedź na powyższe pytanie, ważne jest, aby opierać się na badaniach naukowych, ale także na własnej intuicji i odczuciu (nie)dobrego samopoczucia w przewodzie pokarmowym. Niektórzy wolą kawę przed posiłkiem, aby pobudzić apetyt i uruchomić przepływ soków trawiennych. Inni wolą kawę po posiłku jako środek wspomagający trawienie i przyjemny sposób na zakończenie posiłku.Jednak ogólnie przyjęta rada jest taka, że jeśli chcesz zmaksymalizować korzyści trawienne kawy, eksperci zalecają picie jej około 30 minut po zakończeniu posiłku. Daje to żołądkowi czas na rozpoczęcie trawienia spożytego pokarmu, a kofeina następnie zacznie stymulować trawienie.