Piękne wzory i doskonała symetria. Bogaty kontrast kolorów i delikatna piana bez widocznych pęcherzyków. Tak, mówimy tu o latte art – profesjonalnej sztuce baristycznej.
Jak i gdzie narodziło się latte art?
Nikt nie wie dokładnie, gdzie to wszystko się zaczęło. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że początki latte artu są ściśle związane z historią espresso. Być może właśnie dlatego Włosi lubią przywłaszczać sobie autorstwo latte artu. W końcu od momentu powstania ekspresów do kawy i początków spieniania mleka przez dyszę, do latte artu był już tylko krok.
Twórcą pierwszego latte artu był podobno Lino Meiorin – włoski zawodowy barista i współwłaściciel kawiarni The Caffe Mediterraneum w Berkley w Kalifornii. W swojej kawiarni oferował tradycyjne cappuccino, ale ponieważ jego klienci nie byli przyzwyczajeni do mocnego smaku włoskiej kawy, ciągle prosili go o więcej mleka. I tak narodził się nowy napój: café latte. Mówi się, że Lino rysował obrazki w kawie już w latach 50. ubiegłego wieku, i dopiero stąd się ta technika rozniosła po świecie.
Może zainteresuje Cię również: Cappuccino – najbardziej popularna na świecie kawa z mlekiem
Amerykańska branża kawowa uważa jednak, że ojcem tej techniki jest David Schomer, który w swojej kawiarni Espresso Vivace w Seattle zaczął spieniać mleko do tzw. mikropiany. Pod koniec lat 80. Schomer zaczął eksperymentować z różnymi kształtami i wzorami, aż w końcu w 1989 roku wymyślił wzór serca, a w 1992 roku rozetę. Po udoskonaleniu swoich technik Schomer otworzył kurs Caffe latte art. Stopniowo sztuka ta rozpowszechniła się po całych Stanach Zjednoczonych, a później rozniosła się po całym świecie.
Co kryje się za doskonałym latte art?
Latte art to technika stosowana przez profesjonalnych baristów, którzy używają spienionego mleka do tworzenia różnych wzorów na powierzchni kawy. Wzory na powierzchni napoju powstają dzięki kontrastowi, który powstaje naturalnie między bogatą czerwonobrązową espresso a białą mleczną pianką. Latte art dosłownie oznacza sztukę mleczną, a więc jest to artystyczny sposób przygotowywania i podawania kawy.
Może zainteresuje Cię również: Ristretto – mniejszy brat kawy espresso
Aby barista mógł tworzyć prawdziwie symetryczne obrazy, musiał w rękach mieć kilkaset cappuccino. Podstawą pięknego latte artu jest nie tylko odpowiednio przygotowane espresso z gęstą i ciemną cremą, ale także dobrze spienione mleko bez większych pęcherzyków powietrza. Kształt i wielkość kubka są równie ważne – ponieważ w szerokich kubkach łatwiej się „maluje” i jest w nich miejsce na większe i bardziej skomplikowane wzory.
Wszystko zależy od mleka
Prawdopodobnie najtrudniejszą częścią przygotowania latte art jest spienienie mleka. Podczas spieniania mleka ważnych jest kilka czynników: dysza ekspresu, końcówka dyszy, jej wydajność i zanurzenie, a także odpowiedni kąt ustawienia naczynia i sposób jego trzymania. Wydajność dyszy ekspresu ma wpływ na temperaturę i związane z nią ciśnienie – idealne ciśnienie do spienienia mleka wynosi od 1,0 do 1,1 bara.
Może zainteresuje Cię również: Tajemnica doskonałego espresso
Do przygotowania latte artu zaleca się dobrze schłodzone – nawet do 4°C – mleko pełne. Im zimniejsze mleko, tym lepiej można je spienić i tym ładniejsza, delikatniejsza będzie piana. Obecnie na rynku dostępne są także różne roślinne alternatywy mleka, które dzięki wysokiej zawartości białka można idealnie spienić i wykorzystywać do latte artu. Prawidłowo przygotowana mikropiana mleczna powinna mieć kremową konsystencję i temperaturę około 60°C. Im bardziej delikatna i kremowa jest mikropiana, tym łatwiej się nią „maluje”.
Technika nalewania spienionego mleka i mlecznej pianki do kawy bez użycia jakichkolwiek innych narzędzi poza dzbankiem, który nazywany jest free pour. Jest to najczęściej stosowana technika, która opiera się na ruchach nadgarstka tworzących określone wzory. Istnieje jednak również tzw. etching technika, w której stosuje się specjalne szpikulce. Zanurzając je w ciemnej cremie espresso lub – odwrotnie – w mlecznej piance, na powierzchni cappuccino rysuje się różne szczegóły, a nawet całe wzory.
„Moją ulubionym wzorem latte art jest rozeta, ponieważ można ją rysować na wiele różnych sposobów i za każdym razem można się przy tym dobrze bawić“
barista Majo
Do mniej popularnych, ale bardzo prostych technik należy rysowanie polewą lub malowanie za pomocą szablonów. Bariści najczęściej używają polewy karmelowej lub czekoladowej, za pomocą której rysują na powierzchni mlecznej pianki różne pajęczynki, kwiatki lub spirale. Idealne są polewy na bazie mleka, ponieważ nie zaburzają struktury piany mlecznej i pozwalają zachować ładny i zwarty obrazek. Druga z wymienionych metod jest również bardzo prosta – wystarczy przyłożyć wybrany szablon do mlecznej pianki i posypać go kakao w proszku. W niektórych kawiarniach stosuje się również cynamon, ale nie polecamy tej metody, ponieważ jego silny smak przyćmiewa smak kawy.
Latte art jest sztuką bez granic
Istnieje niezliczona ilość wzorów w ramach latte artu. Inspiracją do latte artu może być dosłownie cokolwiek, a doświadczony barista potrafi na cappuccino narysować dowolny wzór, począwszy od geometrycznych wzorów, przez kwiaty, po zwierzęta lub obrazy 3D. W galerii znajdziesz kilka pięknych przykładów latte art:
Zapraszamy na kawę… do naszego sklepu internetowego
Czy czytając ten wpis, nabrałeś ochoty na filiżankę dobrej kawy? Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, na pewno znajdziesz tam coś dla siebie.